استاندار ایلام لازم است با علم به وضعیت استان وشرکتهای فعال در حوزه نفت وگاز آن ،با ابلاغ به دیگر دستگاههای مرتبط ،این مطالبه به محاق رفته اما جدی وبه حق مردم استان را در دستو کار قرار دهند. ایشان باید این ماده را به عنوان یک ماده لازم الاجرا توسط شرکتهای پیمانکاری، در بندهای قرار داد منعقده لحاظ نمایند تا جوانان و مردم این آب وخاک از سفره گسترده نفت وگاز استان بی بهره نمانند .
کد خبر: ۵۴۸۳۱۰
تاریخ انتشار: ۱۶ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳ 06 January 2018

تابناک ایلام ::استان ایلام از ظرفیتهای بالایی در حوزه نفت وگاز برخوردار است ،سالهاست میادین بزرگ نفت وگاز استان کار استخراج واستحصال را آغاز و دراین زمینه شرکتهای متعددی مشغول به فعالیت هستند. این شرکتها بخش اعظم پست های کلیدی را به نیروهای غیر بومی اختصاصص داده اند ،این درحالیست ظرفیت نیرویی متخصص وتوانمند استان یا بیکارند ویا با هزاران رابطه وسفارش در پست های غیر تخصصی نظیر خدماتی ،رانندگی و نگهبانی به کارگرفته شده اند.

در کنار این ظرفیت ، دوشرکت بزرگ پتروشیمی وگاز ایلام نیز وجود دارند ، علیرغم این ادعا که بیشرین نیروهای بومی را بکارگرفته اند ؛اما مشاهده می شود شرکتهای پیمانکاری فعال دراین دوشرکت ،بالاترین آمار بکارگیری نیروهای خدماتی وساده رابه خود اختصاص داده اند.نیروهای بومی قرار داد مستقیم نیز با تبعیض های رنج آوری در حوزه حقوق ومعیشت روبرو هستند.

مدتهاست شرکتهای پیمانکاری فعال در پروژه های نفت وگاز استان نیز بر اساس یک روال نادرست ،به محض ورود به استان ،سیلی از نیروهای همراهِ عمدتا همشهری و دوست و آشنای خود رابه استان گسیل داده وبر پستهای کلیدی و تخصصی می گما رند وبرای فرار از فشار افکار عمومی و صرفا برای خالی نبودن عریضه ! بخشی از کارهای دون شان رابه جوانان تحصیلکرده ایلامی واگذار کرده اند.

با این حال گویا وزیر نفت با درک این موضوع  وتبعات رویه نادرستی که داد بسیاری از نیروهای دیگر مناطق نفت خیز کشور را نیز درآورده است ودر اجرای ماده 47 قانون برنامه ششم توسعه ،مبادرت به صدور بخشنامه ای نموده است که شرکت های پیمانکاری فعال در صنعت نفت وگاز ،مکلفند اولویت بکارگیری نیروهای بومی را دراجرای کار لحاظ نمایند.

استاندار ایلام لازم است با علم به وضعیت استان وشرکتهای فعال در حوزه نفت وگاز آن ،با ابلاغ به دیگر دستگاههای مرتبط ،این مطالبه به محاق رفته اما جدی وبه حق مردم استان را در دستو کار قرار دهند. ایشان باید این ماده را به عنوان یک ماده لازم الاجرا توسط شرکتهای پیمانکاری، در بندهای قرار داد منعقده لحاظ نمایند تا جوانان و مردم این آب وخاک از سفره گسترده نفت وگاز استان بی بهره نمانند .

متن ابلاغیه وزیر نفت در خصوص نحوه بکارگیری نیروهای بومی در طرح صنعت نفت توسط پیمانکاران طرف قرار داد  باید مدنظر قرار گیرد به این شرح است :

در ماده ۴۷ قانون برنامه ششم آمده است: «کلیه دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارتخانه‌های نفت و نیرو و سازمان انرژی اتمی و بنگاه‌های اقتصادی نهادهای عمومی غیردولتی مکلفند درطول اجرای قانون برنامه، در طرح‌های (پروژه‌های) خود و در شرایط برابر به پیمانکاران بومی واجد شرایط استانی اولویت دهند و در قرارداد با کلیه شرکت‌ها و پیمانکاران، اولویت با بکارگیری نیروهای بومی استانی (در شرایط برابر از نظر علمی و تجربی و با اولویت محل سکونت نزدیک‌تر) را درج و بر حسن اجرای آن نظارت کنند.»

با توجه به تصریح قانونی بالا، برای به کارگیری نیروهای بومی توسط پیمانکاران در طرح‌های مشمول قانون، لازم به تاکید است که اقدامات زیر باید به انجام برسد.

در قراردادهایی که منعقد می شود، متن زیر به صراحت در قرارداد آورده شده و پیمانکاران دست اول و دست دوم ملزم به اجرای آن شوند:

« به هنگام نیاز پیمانکار به نیروی انسانی، پیمانکار مکلف است همزمان از اداره کار شهرستان و اداره کل کار استان محل اجرای طرح، با ارسال مشخصات نیروهای مورد نیاز خود (مانند مشخصات مهارتی، صلاحیت حرفه ای، سن، مدرک تحصیلی و نظایر آن) درخواست معرفی نیروهای واجد شرایط بومی را بنماید و تنها در صورتی که پیمانکار نتواند افراد موردنیاز خود را از بین نیروهای معرفی شده ادارات کار (ابتدا از شهرستان و سپس از استان محل اجرای پروژه)، (در شرایط برابر از نظر علمی و تجربی و با اولویت محل سکونت نزدیکتر) انتخاب کند، مجاز به بکارگیری نیروهای واجد شرایط از دیگر مناطق می باشد.

تبصره۱- پیمانکار باید این شرط را در قراردادهایی با پیمانکاران دست دوم خود نیز درج و بر اجرای آن نظارت نماید.

تبصره۲- در #منطقه_ویژه_اقتصادی_انرژی_پارس پیمانکاران باید به جای استعلام از اداره کار شهرستان از مدیریت ذیربط در سازمان منطقه ویژه استعلام کنند»

در قراردادهایی که پیش از این امضا شده، باید به پیمانکاران ابلاغ شود که از این پس به هنگام نیاز به نیروی انسانی، باید به روال مقرر در بند «۱» عمل نمایند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار