رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: از کشت برنج به روش«خشکه کاری» در استان ایلام حمایت می کنیم.
کد خبر: ۷۵۶۶۴۷
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰ 24 June 2019

به گزارش تابناک ایلام؛ سید محمد تراب میری اظهار داشت: با توجه به هشدارهای کم آبی در کشور، کشت برنج به غیر از استان های گیلان و مازندران بر اساس مصوبه دولت در سایر استان‌ها ممنوع شده است.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه دولت هیچ گونه یارانه‌ای، نهاده، یارانه، بیمه، تسهیلاتی را طبق مصوبه هیئت دولت نمی‌توانیم ارائه دهیم.

وی بیان داشت: اما اگر کشت برنج به صورت خشکه کاری از آب های سطحی و با نصب کنتور حجمی تا ۷ هفت هزار مترمکعب مصرف باشد و به تایید آب منطقه ای و جهاد کشاورزی برسد، موردی ندارد.

میری عنوان کرد: کشت برنج به صورت سنتی به غیر از استان های شمالی طبق مصوبه هیئت دولت ممنوع است، اما به صورت خشکه کاری همه نوع حمایتی می‌کنیم.

وی ادامه داد: طرح خشکه کاری را به صورت الگویی در بعضی نقاط در حال اجرا هستیم، علاوه بر این کشت‌های بهاره آفتابگردان، ذرت دانه‌ای، لوبیا، صیفی جات مشروط به اجرای سیستم آبیاری نوین را می‌توان جایگزین کشت برنج به صورت سنتی کرد.

کشت برنج در دو نقطه استان یعنی کارزان و لومار رونق گرفته، سطح زیرکشت این محصول در سیروان نسبت به سایر شهرستان های استان قابل تامل است.

در سال گذشته از سطح زیر کشت برنج در استان دو هزار و ۸۰۰ هکتار بوده که یک هزار و ۱۰۰ هکتار آن بخش سیروان بوده است.

با توجه به محدودیت منابع آب، معرفی شیوه‌هایی از کشت و آبیاری که میزان مصرف آب را کاهش دهد بسیار ارزشمند بوده و کشت مستقیم برنج به روش خشکه کاری یکی از این روش‌ها است.

روش خشکه کاری به عنوان یکی از شیوه‌های جایگزین کشت معمولی برنج در برخی از مناطق کشور قرار گرفته است.

از مزایای استفاده از روش خشکه کاری برنج در شالیزارهای استان، می‌توان کاهش مصرف انرژی و کاسته شدن از زحمت کشاورز نسبت به روش تهیه خزانه و کاهش ۴۰ درصدی هزینه‌ها اشاره کرد./ح

مهر

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار