معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایلام؛
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: خروج داروهایی که برای تهیه آنها از ارز دولتی استفاده شده از کشور ممنوع است.
کد خبر: ۷۶۴۵۶۵
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰ 21 July 2019

به گزارش تابناک ایلام ؛ دکتر مهتاب شاهماری اظهار داشت: با توجه به وضعیت کشور از نظر تحریم‌ها و واردات دارو حساسیت خاصی در خصوص داروهایی که با ارز دولتی وارد کشور شده و برای بیماران داخلی حیاتی هستند، وجود دارد.

وی ادامه داد: به همین دلیل در خصوص خروج دارو از مرز حساسیت خاصی وجود دارد و افراد باید داروهایی که به همراه دارند را ابراز کنند تا مشکلی در خصوص ممانعت از خروج آنها بعمل نیاید و ما آنها را با عنوان قاچاق تلقی نکنیم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام افزود: تمهیداتی در خصوص بیماران عراقی که برای درمان وارد کشور می‌شوند اندیشیده شده که مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد زیرا برگشت این بیماران و داروهای آنان از مرز مشکل است.

شاهماری گفت: در خصوص برخی از داروها با توجه به حساسیت‌های ویژه ای که هست و به عنوان نیاز حیاتی بیماران داخلی محسوب می‌شوند تدابیری اندیشیده شده که همچون برخی شیرخشک های رژیمی که با کد ملی نوزاد تأمین می‌شوند این داروها نیز در سامانه ثبت شوند.

وی یادآور شد: با توجه به توریسم درمانی در کشور و استقبال زیاد اتباع عراقی برای درمان و انجام عمل‌های جراحی از استان، متأسفانه در برخی مواقع دیده شده بعضی از این بیماران داروهایی که با ارز دولتی تهیه شده را می‌خواهند به خارج از کشور ببرند که در این خصوص بعضی از داروهایی که اهمیت دارند تعرفه توریست درمانی برای آنها مشخص می‌شود.

وی افزود: کمبود و یا کاهش برخی اقلام دارویی همواره و در شرایط عادی کشور هم وجود داشته و دارد، اما برای کاهش اثرات تحریم‌ها در بازار دارویی کشور، تصمیمات مناسبی از سوی دولت اتخاذ شده است.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با بیان اینکه بیماران می‌توانند کمبودهای دارویی را از طریق سامانه ۱۹۰ اعلام و پیگیری کنند، گفت: دانشگاه علوم پزشکی ایلام از تمام ظرفیت‌های قانونی خود جهت تأمین داروی بیماران استفاده خواهد کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار