کد خبر: ۷۸۵۱۱۶
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۰ 04 October 2019
پویش نامگذاری ستاره مادر و سیاره فراخورشیدی به ابتکار اتحادیه بین‌المللی نجوم شکل گرفته است. این پویش به کشورهایی که طرح خود را به تایید این اتحادیه رسانده‌اند، امکان برگزاری یک پویش (کمپین) ملی برای نامگذاری سیاره فراخورشیدی و ستاره‌ای که به گرد آن می‌گردد، می‌دهد تا نام برگزیده خود را روی ستاره و سیاره مشخص شده، قرار دهند. این نام پس از تصویب اتحادیه بین‌المللی نجوم برای همیشه ماندگار می‌شود.

به گزارش عصر ایران، این کمیته از طرف اتحادیه بین‌المللی نجوم، امکان یافته است تا در مرحله نخست در قالب پیشنهادهای 100 کلمه‌ای، نام ستاره و سیاره پیشنهادی را از عموم شهروندان ایرانی دریافت کند و پس از امتیازدهی در کمیته ملی، 10 نام برگزیده برای سیاره فراخورشیدی و 10 نام برگزیده برای ستاره مادر آن را به رای‌دهی بگذارد. پس از اتمام مهلت رای‌دهی، نام برگزیده و دو نام پشتیبان برای ستاره و سیاره مورد نظر به اتحادیه بین‌المللی نجوم، اعلام و تا انتهای سال اخیر میلادی (تا نیمه دی) نام منتخب مصوب و اعلام می‌شود.

ویژگی‌های ستاره و سیاره‌ای كه قرار است نامگذاری كنیم
اتحادیه بین‌المللی نجوم نامگذاری ستاره‌ای كه فعلا اسم علمی HD 175541 را دارد به كشورمان واگذار كرده است. ستاره‌ای زردرنگ که در صورت فلكی مار قرار دارد. این ستاره جویای نام نسبتا كم‌نور و دور است و برای دیدنش به تلسكوپ نیاز دارید، اما جالب است بدانید درخشندگی واقعی آن از خورشید بیشتر است و قرار داشتنش در فاصله دوردست 420 سال نوری از زمین باعث شده است نسبتا كم‌نور به نظر برسد. این ستاره سنگین‌تر و بزرگ‌تر از خورشید است؛ آن قدر كه جرمش حدود 1/5 برابر و قطرش تقریبا چهار برابر خورشید است. از سوی دیگر در مقایسه با خورشید ما ستاره جوان‌تری به شمار می‌رود و فقط كمی بیشتر از نصف آن سن دارد.

سیاره فراخورشیدی كه به دور این ستاره می‌گردد و باید آن را نیز در این پویش نامگذاری كنید، فعلا با نام علمی HD 175541 b شناخته می‌شود.

پانویس:
برای انتخاب نام در نظر داشته باشید بهتر است دو نام پیشنهادی‌تان ارتباط معنایی و منطقی روشنی با هم داشته باشند. همچنین این امكان وجود داشته باشد كه در آینده با كشف سیاره‌های فراخورشیدی بیشتر در آن منظومه، با همان منطق و معنایی كه اسم ستاره و سیاره اول انتخاب شده بود، سایر سیاره‌ها را نیز نامگذاری كرد./ع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار