نمایندگان استان های کردزبان مجلس شورای اسلامی با تنظیم نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری از رفتار اهانت آمیز صدا وسیما به قومیتها به شدت انتقاد نموده و نظارت بیشتر بر برنامه های حساسیت برانگیز رسانه ملی و تجدید نظر این رفتارهای از سوی مسئولین صدا وسیما را خواستار شده اند .
کد خبر: ۹۳۳۲۶۲
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۶ 19 January 2021

تابناک ایلام ::انتشار کلیپی در فضای مجازی که از مضمون آن توهین به لباس کردها استنباط می شودواکنش تند کاربران استان های کردزبان کشور را در پی داشت . عمده کاربران بر این باورند که مدتیست رسانه ملی در یک استراتژی غلط ومخاطره آمیز تحقیر وتوهین به قومیت ها را در دستور کار خود قرار داده است .

از آنجاییکه مساله قومیت ها در کشور از حساسیت فزآینده ای برخوردار بوده واین سالها نیز دشمنان کشور با بهره برداری از این حساسیت برنامه های گسترده ای را در راستای ایجاد شکاف وانشقاق در یکپارچگی کشور تدارک دیده اند ،این اقدامات حساسیت برانگیزصدا وسیما را تامل برانگیز نموده است .

رسانه ملی که با بودجه عمومی کشور اداره می شود با اقدامات تفرقه افکنانه و جانبدارانه خود در مسایل سیاسی با ازدست دادن اعتماد عمومی، با چالش کاهش مخاطب مواجهه شده و دست اندرکاران آن باید در برنامه ریزی وتولید محتوی ومهمتر از همه نظارت بیشتر بر رفتار وگفتار حاشیه ساز کارشناسان ومجریان آن دقت نظر بیشتری به عمل آورند.

 انتشار یک کلیپ اهانت آمیز به پوشش هموطنان کردزبانمان از سوی مجری در یکی از شبکه های صدا وسیما وبرانگیخته شدن اعتراض وانتقاد شدید کاربران کرد زبان به این رفتار مجری رسانه ملی به صحن مجلس شورای اسلامی کشیده شد .

نمایندگان استان های کردزبان مجلس شورای اسلامی با تنظیم نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری از رفتار اهانت آمیز صدا وسیما به قومیتها به شدت انتقاد نموده و نظارت بیشتر بر برنامه های حساسیت برانگیز رسانه ملی و تجدید نظر این رفتارهای از سوی مسئولین صدا وسیما را خواستار شده اند .

نامه اعتراضی نمایندگان کرد زبان در خصوص توهین به لباس کردی
نامه اعتراضی نمایندگان کرد زبان در خصوص توهین به لباس کردی

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی در انتقاد از توهین یک مجری صدا و سیما به لباس کردی گفت: صحبت‌های اخیر این مجری نسبت به لباس کردها درباره این که نماد چوپانی است، از دو حالت خارج نیست یا این مجری بی سواد ناآگاه و خام است و یا اینکه این گفتار سیاست غلط سازمان صدا و سیما را نشان می‌دهد.

سید مهدی فرشادان در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در انتقاد از توهین یک مجری صدا و سیما به لباس کردی اظهار کرد: رئیس جمهور، وزرا و علی الخصوص رئیس صدا و سیما باید بدانند فرهنگ و لباس زیبای کردها دارای هویت و ریشه است اما تعداد انگشت شماری از مدیران بی سواد در صدا و سیما باید در اظهارنظرهای جاهلانه خود درباره لباس مقدس کردها خودداری کنند.

فرشادان با تاکید بر اینکه لباس و فرهنگ دیگر اقوام مورد احترام ما کردها است، اظهار کرد: متاسفانه برخی مدیران بی سواد صدا و سیما در چند سال اخیر به جای پرداختن به مقدسات، ارزش ها و باورهای ما کردها بدون هیچ واهمه‌ای موجب آزردگی خاطر کردها شده‌اند.

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر این اهانت‌ها را در سطح گسترده بررسی کنیم، صحبت‌های اخیر این مجری نسبت به لباس کردها درباره این که نماد چوپانی است، از دو حالت خارج نیست یا این مجری بی سواد ناآگاه و خام است و یا اینکه این گفتار سیاست غلط سازمان صدا و سیما را نشان می‌دهد که با اجازه دادن به این افراد موجب اهانت به ارزش‌ها، هنجارها و هویت ملی کردها می شوند.

نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی خطاب به مدیران صدا وسیما گفت: این اولین بار نیست که این سازمان برخلاف رسالت و کارکرد اصلی خود که همانا ایجاد وحدت و همدلی است، حرکت می‌کند. من اهانت به مردم نجیب کرد را توسط این مجری در حقیقت سیاست غلط صدا و سیما می‌دانم که دارای نگاه از بالا به پایین است. به لباس کردی افتخار می‌کنم زیرا کردها پایه و بنیاد تمدن این سرزمین هستند که در روزهای سخت حافظ این کشور بوده اند. کردهایی که لباسشان را پرچم شرف و انسانیت می دانند، لباس کرد، شال کردها، سربند و دستمال آن‌ها و ... همگی دارای یک فلسفه هستند و در مجموع میراث ما کردها را در این سرزمین تشکیل می دهد.

فرشادان گفت: این اهانت‌ها چیزی از ارزش‌های فرهنگی ما کردها کم نمی‌کند. بنابراین از رئیس صدا و سیما می‌خواهم که با این مجری برخورد لازم را انجام

مجری شبکه دو سیما در یک برنامه زنده تلویزیونی به مهمان برنامه اش که لباس کردی بر تن دارد، می گوید: این لباس چوپانی چیست که پوشیده اید! دکتر فریبرز عزیزی مهمان برنامه در جواب می گوید: این لباس یادگار کاوه آهنگر و نماد آزادی از چنگال استبداد است‌.

علی نیکزاد در پاسخ به سید مهدی فرشادان گفت: این موضوع را به حساب صدا و سیما نگذارید، هیچ کسی یا قوم و رسانه‌ای حق اهانت به اقوام ایرانی را ندارد و کردهای با غیرت سند افتخار کشور هستند

اشتراک گذاری
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
علیمرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
چه عجب بخاری از نمایندگان ایلام بلند شد.؟
خدایا شکر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار