مدیر عامل شرکت آب منطقه ای ایلام گفت:برای تکمیل طرح سامانه گرمسیری بر اساس برآوردهای انجام شده حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
کد خبر: ۹۴۵۶۲۵
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳ 03 March 2021

به گزارش تابناک ایلام ؛ پوراحمد در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت : ۱۵ طرح در زمینه تعادل بخشی بین مصارف و منابع آب در استان ایلام طراحی شده است.

وی افزود: طرح سامانه گرمسیری، یکی از طرح های مهم استراتژیک استان در حوزه تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی استان ایلام به شمار می رود.

وی با بیان اینکه این طرح تامین آب شرب و صنعت شهرستان های مهران و دهلران در دراز مدت را هم از محل آب انتقالی سامانه گرمسیری تامین می کند، یادآور شد: پیشرفت فیزیکی این طرح حدود ۸۰ درصد است و برای تکمیل این طرح بر اساس برآوردهای انجام شده حدود ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

پوراحمد با بیان اینکه امید است با تزریق اعتبارات و تکمیل طرح و لوله های انتقال تا انتهای مسیر در موسیان، این طرح به سرانجام برسد، افزود: تکمیل و بهره برداری از این طرح نقش مهم و موثری در اقتصاد و اشتغال منطقه دارد و از این حیث بسیار مهم است و هم اکنون در فاز اول ۵۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات لازم برای تکمیل این طرح تامین شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای ایلام با بیان اینکه طرح سامانه گرمسیری ۴ فاز است که ۲ فاز در استان کرمانشاه و ۲ فاز در استان ایلام قرار دارد، گفت: انتظار می رود که سال آینده آب به سد کنجانچم در شهرستان مهران برسد و این طرح تامین کنننده آب شهرهای دهلران و مهران است.

وی با بیان اینکه همه استفاده های که از آب چه در بخش شرب، کشاورزی و چه در صنعت داریم به میزان بارندگی در طول سال بستگی دارد، ابراز کرد: با توجه با کاهش میزان بارندگی و افزایش میزان مصرف آب و رشد شهرنشینی و مصارف صنعتی در استان باید تعادل لازم بین منابع و مصارف آب ایجاد شود.

پوراحمد با بیان اینکه منابع در حال کاهش و مصارف در حال افزایش است، یادآور شد: باید به گونه ای عمل کرد که تعادل لازم بین مصارف و منابع برقرار باشد و طرح تعادل بخشی به تصویب شورای عالی آب رسیده و به سراسر کشور ابلاغ شده است که با هدف تعادل بین مصارف و منابع آبی در سطح کشور اجرا می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای ایلام با بیان اینکه ۱۵ طرح در زمینه تعادل بخشی در استان طراحی شده است، یادآور شد: امید است با اجرای این طرح ها، کسری های تجمعی سنوات گذشته ناشی از خشکسالی و اضافه برداشت ها تا حدودی تعدیل شود و این طرح ها به نحو مطلوبی در سطح استان در حال انجام است.

وی با اشاره به نصب کنتورهای حجمی هوشمند، یادآور شد: بیش از ۹۰ ردصد مصارف آبی ما در استان مربوط به حوزه کشاورزی است و کنترل چاه های آب کشاورزی می تواند به کاهش مصرف و جلوگیری از هدر رفت منابع استراتژیک آب زیرزمینی کمک کند و مالکان چاه های کشاورزی می توانند به اندازه تخصیصی که به آنها مجوز داده شده است مصرف کنند.

پوراحمد با بیان اینکه استان ایلام یکی از استان های برتر کشور در حوزه نبود چاه های غیرمجاز است، ابراز کرد: نظارت بر این شبکه های انتقال آب از طریق سیستم نظارتی شرکت آب منطقه ای انجام و رصد می شود، در حال حاضر این نظارت توسط 14 اکیپ شامل 7 اکیپ در شمال استان و 7 اکیپ در جنوب استان انجام می شود.

بیشتر بخوایند:

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار