سیری در سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ؛
اگر چه به عقیده بسیاری از مسئولین کشور،حفظ امنیت نظام از مهمترین مولفه های تامین منافع ملی در مبارزه به تروریسم داعش خوانده می شود اما در کنار این موضوع مقوله ضرر وفایده  ورود به چنین عرصه ای از حیث منافع اقتصادی باید مد نظر قرار گیرد .
کد خبر: ۹۴۷۱۸۰
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۲ 08 March 2021

تابناک ایلام علی اصغر اسدی ::دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام  در گفت و گویی که با فایننشال تایمز داشته گفته است:ما از ملتهای منطقه که با تجاوز روبرو هستند، دفاع خواهیم کرد به شرطی که از ما بخواهند به آنها کمک کنیم. ما برقراری صلح و امنیت در منطقه را از وظایف خود می دانیم. هرچه منطقه ناامن باشد، خسارات وارده به تجارت ما نیز بیشتر خواهد بود. این کمک ها در چارچوب منافع ملی ایران خواهد بود.

 وی گفته است: از این به بعد، هر یک ریال که به هرکسی بدهیم، یک ریال را ادعا خواهیم کرد، زیرا اقتصاد برای ما بسیار مهم است. هیچ دلیلی وجود ندارد که ما به امنیت عراق و سوریه کمک کنیم و سپس ببینیم که سایر کشورها از مزایای اقتصادی بهره مند می‌شوند. 

این مواضع دبیر مجمع تشخیص مصلحت هم از بعد داخلی وهم بین المللی از آنجایی حائز اهمیت است که وی همکنون دبیری مهمترین رکن سیاستگذاری ومشورتی به شخص اول نظام را عهده دار است و نظر به اینکه بیشترین تصمیمات معطوف به مصلحت نظام در تشکیلات مورد نظر اتخاذ می شود این سخنان رضایی می تواند انعکاس دهنده نظر مسئولین نظام جمهوری اسلامی تلقی شود .

این درحالیست که دستگاه دیپلماسی کشور باصدور بیانیه ای این سخنان محسن رضایی را دیدگاه شخصی وی تلقی کرده ونوشته است : آنچه گفته شده است دیدگاه شخصی مصاحبه شونده بوده و با نگاه جمهوری اسلامی ایران فاصله دارد و ایران در همه موارد و مقاطع بر اساس اصل برادری به کمک دولت‌های عراق و سوریه شتافت که جلوه بارز آن را در مبارزه با داعش می‌توان دید.

صرفنظر از این که سخنان محسن رضایی در گفتگو با رسانه ای خارجی دیدگاه شخصی وی یا مواضعی برآمده از اصلی ترین مرجع سیاستگذاری مصلحتی نظام قلمداد شود ،با رجوع به دیدگاه قاطبه مردم بعنوان سلول های اصلی تشکیل دهنده ارکان نظام می توان دریافت که این سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام چیزی بر خلاف مواضع ودیدگاه عموم مردم نسبت به منافع ملی کشور نیست.

واضح ومبرهن است که جمهوری اسلامی بر اساس سیاست رسمی خود دائر بر حمایت از کشورهای دوست ومسلمان وبر اساس خواست آن کشورها در راستای مبارزه با داعش ودیگر گروههای تروریستی در کشورهای عراق وسوریه، وارد این عرصه شده و البته نقش محوری را در این عرصه خطیر عهده دار شده است .

هرچند هزینه های صورت گرفته وخون های ریخته شده در راه مبارزه با تروریسم داعش ،مرزهای کشور را سالها در امنیت قرار داد ،اما از سویی نیز براساس یک اصل پذیرفته شده بین المللی ،منافع ملی کشورها در چنین رویدادهایی که با تعاریف گوناگون مواجهه خواهد شد باید در اولویت قرار گیرد.

اگر چه به عقیده بسیاری از مسئولین کشور،حفظ امنیت نظام از مهمترین مولفه های تامین منافع ملی در مبارزه به تروریسم داعش خوانده می شود اما در کنار این موضوع مقوله ضرر وفایده  ورود به چنین عرصه ای از حیث منافع اقتصادی باید مد نظر قرار گیرد .

از آنجاییکه در جنگ با تروریسم بخش اعظم زیر ساختهای دو کشور عراق وسوریه ویران شده است ،حضور شرکت های ایرانی در دوران بازسازی از اهمیت بالقوه ای برای کشور ومردم ایران برخوردار است . بررسی وضعیت حضور شرکت ها در دوران پسا داعش در سوریه وعراق، بیانگر این واقعیت تلخ است که در این عرصه نقش ایران و منافع آن به کلی نادیده انگاشته شده است .

مع الاسف به جای اینکه کشوری همچون ایران که با صرف صدها میلیون دلار از منابع کشور توانست سپری محکم در مقابل پیشروی داعش در عمق دو کشور عراق وسوریه ایجاد نماید در دوران بازسازی عهده دار نقش قابل قبولی شود ،این کشورهای حامی وگسیل دهنده تروریسم هستند که اینک با پرچمداری بازسازی سوریه وعراق ،منافع اقتصادی خود را دراین کشورها جستجو می کنند .

جای بسی تامل است که از بین کشورهای  دو جبهه حامی تروریسم ومبارزه کننده با آن که هرکدام در دو کشور عراق وسوریه متحمل هزینه هایی شده اند ،نقش کشورهای حامی تروریسم برای جبران خسارت ها آن هم از جیب مردم این دو کشور پررنگ تر بوده وکشور هزینه دهنده ای همچون ایران در حاشیه قرار داده شده است.

از اینرو سخنان اخیر محسن رضایی مبنی بر تامین منابع اقتصادی در کشورهایی همچون عراق وسوریه ،مبتنی بر خواست واراده مردم ایران قلمداد می شود ،چرا که به عقیده مردم اولین کشوری که در خط مقدم مبارزه با داعش متحمل هزینه های مالی وجانی فراوانی شد ایران بود و هم اینک نیز باید در جبهه بازسازی بتواند منافع اقتصادی ملت خود و بیا به تعبیری هزینه های این حمایت را جبران نماید .

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار