با حضور شاعران و اهل قلم:
شامگاه شنبه ۲۴ اردیبهشت سال جاری، آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه سرای ملی ایران همراه با گفتگو با اهل قلم، شاعران و کنشگران ادبیات کلاسیک در سالن آمفی تئاتر آیت الله حیدری دانشگاه ایلام برگزار شد.
کد خبر: ۱۰۴۴۷۵۰
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰ 16 May 2022

به گزارش تابناک ایلام؛ مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ایلام در این آیین بیان داشت: بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی حماسه سرای ملی ایران با همکاری دانشگاه ایلام، معاونت فرهنگی دانشکده ادبیات زبان فارسی برگزار شد.

سمیه حیدری افزود: کتابخانه های عمومی ایلام به عنوان دستگاه فرهنگی، اجتماعی در راستای ارتقاء فرهنگ جامعه با معرفی مفاخر، مشاهیر ملی و محلی در سطح جامعه بخصوص بین کودکان، نوجوانان و جوانان اقدام به برگزاری چنین برنامه هایی خواهد کرد.

وی یادآور شد: در این راستا اسفند ماه سال گذشته آیین بزرگداشت حکیم نظامی با همکاری دانشگاه ایلام برگزار و با استقبال خوب مخاطبان به ویژه دانشجویان همراه بود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی ایلام گفت: حکیم ابوالقاسم فردوسی از شاعران توانمند و مشهور کشور است که با نوشتن کتاب شاهنامه، قدرت ایران را به رخ جهانیان کشید. بدون شک اگر آن زمان این کتاب های نوشته و اشعار ها سروده نمی شد زبان و ادبیات فارسی دچار تحریف بسیاری میشد.

وی بیان داشت: کتابخانه های عمومی ایلام سعی دارد با همکاری سایر دستگاه های فرهنگی در راستای ارتقاء و پاسداشت زبان ادبیات فارسی برنامه های متنوع در حوزه های مختلف اجرا کند.

معاون فرهنگی دانشگاه ایلام نیز در این آیین عنوان کرد: اجرای این برنامه ها، تمدن ایران را بهتر و بیشتر به نسل آینده معرفی خواهد کرد.

صید مهدی ویسه افزود: در این راستا حوزه فرهنگی دانشگاه ایلام، برنامه‌های متنوعی برای دانشجویان و اهل فرهنگ و هنر اجرا خواهد کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه ایلام نیز در این آیین، فردوسی را یکی از استوانه های بی مانند زبان و ادبیات فارسی دانست و به زیباشناسی این شاعر بزرگ در شعر فارسی اشاره کرد.

دکتر رحمان ذبیحی در ادامه با اشاره به جایگاه اندیشه های معنوی فردوسی، مطرح کرد: حکیم ابوالقاسم فردوسی علاوه بر اندیشه های اسلامی، در زمینه علوم و فنون زمانه خود سرآمد بود.

وی اظهار کرد: زبان شعری فردوسی منحصر به فرد و اندیشه های عاشقانه و عارفانه او بی نظیر بود.

لازم به ذکر است؛ این آیین با نقاله خوانی آندیا حیدری و با شعرخوانی محمد عسکری و سمیه رستم پور از شاعران نامدار استان همراه بود./ح

 

بیشتر بخوانید

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار